Agrafka

safety-pin-949149_1280

Nie, to nie będzie o sprzęcie :). “Agrafką” postanowiłem nazwać moją aplikację wykonującą automatycznie obserwacje planetoid. Początkowo obsługiwała ona azymutalny montaż Celestrona – NexStar wraz z lustrzanką – Nikonem D5000. Po nabyciu NEQ6 i planach zakupowych dotyczących dedykowanej kamery do fotografowania słabych planetoid nieodzowne stało się takie przerobienie aplikacji, by była bardziej uniwersalna. Wybór padł na platformę ASCOM. Poprawnie zainstalowany i skonfigurowany sterownik okazał się dużo prostszy do oprogramowania, niż można było to sobie wyobrazić. Poprzez ASCOM + EQMOD można sterować teleskopem korzystając np. ze skryptów VBscript:

Dim Telescope, Ra, Dec
Ra = WScript.Arguments(0)
Dec = WScript.Arguments(1)
Set Telescope = CreateObject("EQMOD.Telescope")
Telescope.Connected = True
Telescope.SlewToCoordinates Ra,Dec
Set Telescope = nothing

Powyższy kod zapisujemy w pliku o nazwie np. eqmove.vbs i uruchamiamy pod Windows z linii poleceń:

cscript.exe eqmove.vbs 21.2314 -12.4628

Kieruje on teleskop do obiektu o współrzędnych równikowych R.A.=21.2314h (=21h 13m 53.04s) i Dec=-12.4628° (=-12° 27′ 46.08″).

Podobny kod w języku PHP wygląda następująco:

$tel = new COM('EQMOD.Telescope');
$tel->Connected = TRUE;
$tel->SlewToCoordinates($ra,$dec);
$tel->Connected = FALSE;

Całość można, a czasami i trzeba obłożyć procedurami obsługi błędów, testowania dopuszczalności wywołania metod, ustalania parametrów pracy, jednak gros tych czynności może być wykonana na poziomie sterownika EQMOD. Największą zaletą EQMOD jest to, że przejmuje na siebie zadanie komunikowania się z montażem. We wcześniejszej wersji mojej aplikacji sam musiałem zadbać o dogadywanie się z montażem za pomocą poleceń wysyłanych na port szeregowy, co było źródłem wielu frustracji, zwłaszcza na początku.

Obecnie Agrafka jest w zasadzie gotowa do testów praktycznych. Pozostaje czekać na czyste niebo!

One comment

Add a Comment

Your email address will not be published.